Foto miminko

Reference / napsali o nás

Doporučení: MUDr. Zobačová M.

Chtěla bych tímto způsobem poděkovat člověku, který se snaží pomáhat dětem potřebujícím trochu „jinou péči“ než děti zdravé.
O polohovacích válečcích jsem se dozvěděla asi před deseti lety, ještě před narozením mé vnučky. Přiznávám se, že jsem je brala jen jako další pomůcku, která je nahraditelná běžně užívanými věcmi v domácnosti (smotaný ručník, polštář atd.). O jejich přednostech jsem se přesvědčila až o něco později, když se moje vnučka nevyvíjela podle „předpisů“. Je to velmi jednoduchá pomůcka, ale dík patří především tomu, kdo ji vymyslel a realizoval, protože ze své dlouholeté pracovní i osobní zkušenosti vím, že tak jako může pomoci dětem s handicapem, tak je prospěšná i dětem zdravým, a tím pádem i jejich rodičům.

Přeji Vám, pane Svítku, hodně spokojených dětí a jejich rodičů.
V Brně dne 1. května 2008

Odpověď MUDr. Paulové na otázku častého blinkání dítěte:

Otázka

Paní doktorko, náš 3týdenní JIřík taky pořád ublinkává a začalo to už v porodnici. Myslím, že co se týče techniky kojení, tak v tom by neměl být problém, své první dítě jsem kojila 13 měsíců a bez problémů. Jiří zpočátku děsně hltá a pije asi tak 15 minut. Nikdy se nestalo, že by přestal sám, vždy jsem kojení ukončila já. Po odstavení od prsu začne děsně plakat, takže já mu pak dám i z druhého. Pak si říhne (nebo taky ne) a pak ublinkává, teče to z něho, jako by to měl vše nastřádané v pusince, a kolikrát i hodinu po kojení. Pak už je to samozřejmě sražené mléko. Kolikrát mu to vytryskne i z nosu. Pak mám pocit, že vše vyblinká a má zase hlad. Nejhorší na tom je, že nejmarkantnější to je přes noc. Pořád ublinkává kňourá a zklidní se, až když ho opět přiložím k prsu, pak i odříhne, dám ho ležet, začne blinkat, pak začne škytat, do toho plakat, tak mu zase dám a tak to jde pořád dokola celou noc. Jsme z toho už celkem vyčerpaní, protože usne tak na 2 hodiny (nejdéle spal 4, ale to se stalo jen párkrát) a tím, že pořád blinká, tak ho pořád převlékám a kolikrát za noc zklikviduje i 5 košilem. Říkala jsem si, jestli třeba nemá jen potřebu sát, tak jsem mu zkoušela dát dudlík, ale pokaždé co mu vypadne, tak křičí. Své dětské lékařce jsem to říkala, že tvrdila, že to určitě ublinkává jen přebytky a že krásně prospívá (za týden přibral 380g), tak to velký problém nebude. Horší by prý bylo, kdyby nepřibíral. Jsme už z toho zoufalí, navíc ty kruhy pod očima nám taky na krásně a spokojenosti nepřidají.
Děkuji moc za odpověď
Ingrid Figelová

Odpověď

Milá maminko, Vaše dítě má klasické příznaky gastroesogeálního refluxu. Máte jen smůlu, že to vaše lékařka nezná. Asi polovina dětí má uzávěr mezi žaludkem a jícnem v prvních 2-4 měsících (vzácně i déle) netěsný a mléko se vrací do jícnu kdykoliv s dítětem pohnete, stlačíte mu bříško nebo ho třeba i nevhodně držíte na odříhnutí. Protože se mu vrací mléko i částečně natrávené, kyselé, dítě pálí žáha, má nepříjemný poit v puse, pláče a chce si to vše "spláchnout" dalším pitím. Ublinkávání, která vidíte vy, je asi jen desetina toho, co dítěti působí pohyb natráveného mléka jen v jícnu. Dítě pak neublinkne, ale polyká mezi pitím i ze spaní, občas i zakašle.Je plačtivé a neklidné, jak by bylo jistě i vám, kdybyste měla takové potíže. Dítě je možné vyšetřit ultrazvukem a reflux (návrat potravy do jícnu) prokázat, ale podle toho, že dítě prospívá to zatím nebude nutné.
Udělejte následující:

  • Kojte dítě často a menší porce.
  • Při kojení mějte hlavu a hrudník dítěte výše než ostatní tělo, ne tedy vodorovně. Představte si jeho žaludek jako otevřenou gumovou láhev. Kdykoli ji (bříško dítěte) zmáčknete nebo položíte, obsah vyteče. Dítě musí stále, ve dne i v noci ležet ve zvýšené poloze asi 30 stupňů. Je to tak zvýšená podložka, že se na ní dítě udrží špatně. Kdyby klouzalo, dala byste je do zavinovačky. Tato zvýšená poloha musí být i v kočárku, jinak se lahev vyleje (a dítě poblinká). Doporučit mohu také zvedací rošt do postýlky, který vyrábí firma SIM (M.Svítek, Brno 15, Tomáškova l).Ten je mj. vybaven popruhem, který zabraňuje skluzu dítěte.
  • Začněte dávat ditěti přípravek NUTRITON (ne Nutrilon). Je to škrob, který se přisype do asi 10 ml vašeho odstříkaného mléka a rychle, než zhoustne se dá dítěti vypít před kojením a na to se dítě nakojí. Prášek se v žaludku ani jinde v dítěti nevstřebává, má jen zahustit mléko (jako puding) v žaludku, aby tak snadno nevytékalo. Obvykle se začíná s 1 odměrkou (je to součást balení) a když to nepomůže, lze dát před jídlem ještě více. Bude trvat nějakou chvíli, než se naučíte, podat dítěti mléko s Nutritonem lžičkou nebo inekční stříkačkou bez jehly. Nechte dítě při a po krmení i vícekrát odříhnout. Kdykoliv dítěti zmáčknete bříško, půjde mu mléko a obsah žaludku nahoru a bude blinkat dál. Dejte tedy pozor při přebalování a měření teploty v zadečku.

Dám vám ale pro uklidnění typ, do 4.měsíce se vše obrátí k dobrému /a dítěti se to upraví/. Prodiskutujte vše se svojí lékařkou, doufám, že vám bude moci něco dalšího poradit, nebo se poradí jinde.

MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Čerpáno z web. stránek www.rodina.cz

Pozn. výrobce: polohovací rošt do postýlky se již v současné době nevyrábí, funkci polohovacího roštu zcela nahradil a rozšířil "polohovací klín".

Publikace:

Něžná náruč rodičů + DVD, Autor: Eva Kiedroňová

Něžná náruč rodičů +  DVD, Autor: Eva KiedroňováModerní poznatky o významu správné manipulace s novorozencem a malým dítětem
Nakladatelství: Grada (www.grada.cz)
Tato publikace s filmem je určena všem, kteří chtějí porozumět nejmenším dětem a nabídnout jim kvalitní péči. Vzhledem k tomu, že největší vliv na rozvoj dítěte v nejranějším věku mají rodiče, je kniha věnována zejména jim. Čerpat z ní ale mohou také dětské a ženské sestry, které se věnují předporodním kurzům, novorozenecké sestry, které po narození dítěte pravidelně poskytují informace rodičům, zdravotní sestry, které pracují s kojenci v nemocnicích nebo kojeneckých ústavech, dětští lékaři soustavně sledující vývoj dětí v poradnách, rehabilitační pracovníci zabývající se rehabilitací kojenců a batolat, ale také pracovnice mateřských center a instruktorky baby klubů, které se věnují programům pro nejmenší děti.

Publikace: Dítě - 3x333 otázek pro dětského lékaře

Publikace: Dítě - 3x333 otázek pro dětského lékařeProf. MUDr. Miloš Velemínský, CSc.
MUDr. Miloš Velemínský m.
nakladatelství Triton, 2007, 399 Kč


9.3. Chování novorozence a kojence
Mohl byste mi něco sdělit o polohovací a fixační podložce?
Tato podložka vznikla spojením dvou válečků na suchý zip, používá se k polohování na boku i na zádech. Dítě ihned po porodu můžete ukládat ke spánku mezi válečky (obr. viz polohovací válečky).
Lehkým dotykem válečků cítí dítě oporu, je klidnější a hlavně spí déle. Pokud máte jistotu, že si dítě po kojení dostatečně odříhlo, položíte je na bok, kde nehrozí vdechnutí zvratků. Pravidelným polohováním dítěte podporujete rovnoměrný růst hlavičky, páteře i celého těla. Dítě nenechávejte na bříšku, kde vdechuje oxid uhličitý! Položka zamezuje samovolnému otočení na bříško. Používáním polohovací podložky, např. při přebalování, zamezíte pádu z válendy nebo jiné odkládací plochy. Fixační a polohovací podložka je přizpůsobena i pro reflexní a rehabilitační cvičení, např. podle Vojtovy metody. Tato poloha je snadno nastavitelná - spojení je pomocí zipu, prozpětí válečků je 7 až 30 cm. Díky tomu lze podložku přizpůsobit podle růstu dítěte.

Je na trhu k dostání nějaké zařízení, které by umožňovalo, v případě potřeby, měnit sklon podložky v postýlce?
Ano, jedná se o polohovací rošt (nyní polohovací klín).
- doporučený sklon roštu až 30 stupňů. V této poloze se zamezí novorozencovu ublinkávání nebo k zpětnému vdechnutí zvratků! - V poloze roštu (klínu) 20 - 30 stupňů dítě lépe dýchá, při nachlazení pomáhá tento sklon snadnějšímu odtoku hlenů.

Výrobky určené na polohování kojenců žádejte v prodejnách s kojeneckými zdravotnickými potřebami nebo na adrese Svitek - SIM, 615 00, Stará osada 15, email: sim@enertech.cz, www.bezpecnost-pro-kojence.cz